Dnes je obecně přijímán názor, že svícení postavené na led technologii je budoucnost, ale málokdo zná podrobnosti. Proto jsme pro Vás připravili tento slovníček pojmů, abychom vysvětlili alespoň základní údaje, které se u led žárovek a dalších světelných technologií běžně uvádějí.
BARVA SVĚTLA
Jedná se doslova o barvu světla, emitovaného led světelným zdrojem. Barva světla se udává v Kelvinech, tedy v jednotce tepla. Čím nižší údaj v Kelvinech, tím teplejší barva světla, čím vyšší, tím studenější barva světla. U led žárovek se zpravidla používají tyto 3 označení barvy světla:
Teplá bílá (většinou v rozmezí 2800-3300K) - jedná se o žlutou barvu světla. Normální žárovka má 2800K, čím více hodnota roste, tím méně žluté světlo je. Ovšem i barva světla 3300K je pořád žlutá.
Neutrální bílá (většinou v rozmezí 4000-4500K) - toto je bílá barva světla, nejblíže dennímu světlu.
Studená bílá (okolo 6000K) - stále ještě bílá barva, ovšem na spektru je už blíže modré než žluté. Odpovídá jasnému dennímu světlu. Subjektivně se zdá, že led žárovka se studenou barvou světla svítí silněji než ta s teplou barvou, přestože mají stejnou svítivost. Studená barva světla je pronikavější než teplá.
Při koupi led žárovky berte v potaz, že barvu světla může výrazně ovlivnit barva krytu žárovky. Pokud si například koupíte led žárovku s teplou bílou barvou světla, ale led diody emitující žluté světlo budou uzavřeny pod krytem s mléčnou barvou, světlo led žárovky bude méně žluté, než té samé led žárovky s čirým krytem.
Více o barvě světla se dočtete na Wikipedii.
EKVIVALENT BĚŽNÉ ŽÁROVKY
Jeden ze zásadních ukazatelů, který Vám pomůže se správně rozhodnout. Jedná se o přepočet, který Vám řekne, jak daná led žárovka svítí v porovnání s běžnou žárovkou. Tedy, chcete-li vyměnit běžnou 30W žárovku za led žárovku, je třeba najít ledku s ekvivalentem 30W, což znamená, že bude svítit stejně. Této problematice se podrobně věnujeme v kapitole Jak správně vybrat led žárovku.
INDEX PODÁNÍ BAREV
Též označovaný jako CRI podle anglického výrazu Color Rendition (někdy Rendering) Index. Uvádí se v hodnotách 0-100 Ra. Udává věrnost podání barev ve světle dané led žárovky oproti podání barev ve slunečním světle. Hodnota 0 Ra znamená osvětlení, při kterém nelze barvy rozeznat, zatímco 100 Ra má sluneční svit. Normální žárovka má hodnotu 95 Ra.
U některých hodně levných ledek je hodnota CRI 70 Ra, což je trochu málo, navíc v EU se smí prodávat led žárovky s CRI 80 Ra a více, což jsou obecně akceptovatelné hodnoty - například běžná zářivka má CRI 80 Ra.
Více se o indexu podání barev dozvíte na Wikipedii.
KONSTRUKCE LED ŽÁROVEK
Při výběru led žárovky je dobré věnovat pozornost také druhu materiálů, ze kterých je konstruována. Led žárovky trpí díky relativně velmi malé spotřebě elektrické energie také poměrně nízkým zahříváním. Nicméně, led diody jsou na zahřívání poměrně citlivé, a pokud se budou dlouhodobě více zahřívat, bude časem klesat jejich svítivost. Proto je u led žárovek důležité chlazení, zvláště u ledek se spotřebou nad 3W.
Skleněná konstrukce nebo konstrukce z obyčejného plastu se používá u nejlevnějších led žárovek. Většinou se jedná o led žárovky se spotřebou do 3W včetně. Tyto ledky lze koupit za nízkou cenu, ale skleněná konstrukce neumožňuje dostatečný odvod tepla. Taková led žárovka bude velmi dobře a dlouho sloužit v místech, kde se pravidelně nesvítí delší dobu bez přerušování. Hodí se tedy na osvětlení místa, kterým se často prochází, rozsvítí se a zhasíná. Ale je naprosto nevhodná například k osvětlení výlohy, kde by měla bez přestání svítit 6 hodin denně. V takovém případě po pár letech zjistíte, že její svítivost klesla na polovinu.
Konstrukce ze speciálního, teplo odvádějícího plastu, hliníku nebo keramiky je naopak ideální pro led žárovky s vyšší spotřebou a dlouhou dobou nepřetržitého svícení. Tyto materiály umožňují efektivní chlazení a led žárovky z nich se, přes vyšší pořizovací náklady, vyplatí. Úbytek na svítivosti bude v čase minimální.
LED DIODY - DRUHY
Do led světelných zdrojů se používají různé druhy led diod. Ty nejčastnější jsou:
DIP (podle anglického Dual In-Line Package)
Jedná se o původní tzv. kloboučkové led diody, které se používaly nejvíce v minulém století. Dnes se již příliš nepoužívají, je to překonaná technologie.
Tyto DIP led diody mají nižší účinnost a rychlejší úbytek svítivosti než moderní SMD nebo COB diody.
Výhodou DIP led je nižší cena oproti technologicky pokročilejším led diodám. Pokud se dnes používají, tak jsou vhodné pouze pro méně svítivé led žárovky, které kupující neplánuje využívat příliš intenzivně.
SMD (podle anglického Surface Mount Device/Diod)
V současnosti nejvíce používané led diody, ideální pro velkovýrobu. Masově se rozšířily v první dekádě 21. století a díky vysoké účinnosti a snadné manipulovatelnosti při výrobě jsou dnes nejpopulárnějším zdrojem světla pro naprostou většinu led žárovek.
Vyrábí se množství různých druhů, které se liší velikostí. Označují se číslem podle svých rozměrů. Např. SMD 5050 značí SMD led diodu o rozměrech 0,5mm x 0,5mm. Vývoj SMD led diod jde dopředu mílovými kroky, vyvíjejí se další a další generace diod s vyšší svítivostí.
SMD čipy se požívají ve většině led žárovek a v led páscích. Pro inspiraci se podívejte třeba na led žárovky E27, téměř všechny jsou postaveny na této technologii.
COB (podle anglického Chips On Board)
Jedná se o perspektivní led technologii, která integruje množství čipů do jedné desky. Světlo tedy nevychází z mnoha samostatných diod tak jako u DIP nebo SMD technologií, ale z jednoho velkého bodu. Výhodou COB technologie je vysoká svítivost.
COB se zatím používá především v led reflektorech. Postupně se začíná uplatňovat i v některých typech led žárovek.
Filament (anglicky vlákno)
U nás se pro Filament led žárovky vžil název retro. Filament čip napodobuje vlákno klasické led žárovky. Tato technologie už pokročila do fáze, kdy dokáže vlákna různě tvarovat, a vytvářet tak designové retro led žárovky, které napodobují žárovky z časů dávno minulých. Retro led žárovky jsou velmi populární v designových svítidlech, či v lampičkách.
STARTY
Narozdíl od běžných zářivek a úsporných žárovek led žárovka svítí okamžitě po zapnutí. Start není doprovázen nepříjemným problikáváním a pološerem. Navíc u led žárovky není výrazně omezen počet startů, můžete je zapínat a vypínat dle libosti.
STMÍVATELNOST LED ŽÁROVEK
Narozdíl od běžných žárovek, na které lze bez problémů použít stmívač, obyčejné led žárovky nejsou stmívatelné. Chcete-li používat stmívání, je nutné zakoupit stmívatelnou led žárovku. Vzhledem k tomu, že stmívání je pro led technologii třeba nasimulovat prostřednictvím doplnění elektroniky do těla led žárovky, je třeba u stmívatelných led žárovek počítat s vyšší cenou. Stmívatelné led žárovky lze používat se všemi typy nových, běžných stmívačů, a lze je samozřejmě umístit i do svítidel bez stmívačů. Ovšem u některých starých typů stmívačů může nastat problém, nemusí fungovat se všemi typy stmívatelných led žárovek.
Jiná je situace u led žárovek pracujících s napětím 12V (patice MR16/GU5.3 a G4), které jsou, stejně jako led pásky, led moduly a led svítidla na 12V, stmívatelné bez problému, na všechny fungují námi dodávané stmívače.
SVĚTELNÝ TOK
Udává svítivost led žárovky v lumenech. Velmi důležitý ukazatel, podle kterého poznáte, jak moc ta která led žárovka svítí. Podrobně se této problematice věnujeme v samostatné kapitole Jak správně vybrat led žárovku, na kterou tímto plně odkazujeme, nemá smysl opisovat.
ROZPTYL SVĚTLA
Je poměrně důležitým ukazatelem, který Vám říká, v jakém úhlu je roztyplováno světlo z daného led světelného zdroje. Čím menší úhel, tím užší, směrovaný kužel světla bude z led žárovky vycházet. Čím vyšší, tím více bude světlo rozptylováno do všech stran. Tudíž, máte-li v místnosti jeden lustr s jednou žárovkou, která má osvítit celou místnost, a tato žárovka je v daném lustru umístěna směrem dolu, ideální je koupit žárovku s rozptylem světla okolo 270°. Tento úhel znamená, že bude osvícen prostor pod žárovkou směrem dolů a světlo půjde i do stran. Pokud byste v tomto stejném případě koupili led žárovku s roztylem světla třeba jen 30°, bude osvícen pouze prostor přímo pod žárovkou, světlo nepůjde do stran, místnost zdaleka nebude osvětlená. Naopak, pokud kupujete žárovku do lustru, který visí nad stolem, a má osvětlit právě jen stůl, je dobré vybrat žárovku s rozptylem řekněme 120°. Taková žárovka bude směřovat světlo právě na ten stůl a osvítí ho lépe než žárovka s vyšším rozptylem, která sice osvítí celou místnost, ale nad stolem nebude tolik světla. Samostatným případem jsou lustry, kde žárovka směřuje směrem nahoru. Pokud v takovém případě použijete ledku s rozptylem 120°, bude hezky nasvícen strop, ale pod lustrem bude tma.
V souvislosti s rozptylem světla je dobré zmínit led bodovky, z nichž většina má unikátní vlastnosti oproti halogenovým bodovým světlům. Halogenová bodovka má rozptyl světla okolo 30°. Je totiž konstruována tak, že halogenová žárovka, která je zdrojem světla, je vsazena v zrcadlovém kuželu uvnitř žárovky. Halogenová bodovka proto nerozptyluje světlo do strany, svítí úzkým reflektorovým kuželem ve směru žárovky. Narozdíl od ní většina led bodovek má zdroje světla, ať už jsou jimi SMD nebo COB diody, umístěny na povrchu žárovky, ne uvnitř. Z této plochy je dosahován úhel svitu 120°, takže více rozprostřou světlo po celé místnosti. Toto není pravidlem, existují led bodovky s rozptylem 30°, takže je lepší si u každé žárovky prvně raději úhel rozptylu světla ověřit v detailu produktu.
ZÁVITY LED ŽÁROVEK - PATICE
E27
Jedná se o klasický velký závit běžných žárovek o průměru 27mm. Montuje se zašroubováním. E v názvu znamená Edison - tento klasický závit vážně pochází už od vynálezce žárovky. Příklady led žárovky E27 najdete v našem internetovém obchodě.
E14
Klasický malý závit běžných žárovek (mignon), o průměru 14mm. Montuje se zašroubováním. Tento závit zavedl už Thomas Alva Edison, vynálezce žárovky. Proto má v značení E, a číslo udávající průměr závitu v milimetrech. Led žárovky E14 v mnoha verzích najdete v našem e-shopu.
GU10
Patice s roztečí 10mm, typická pro bodové žárovky s napětím 230V, používané do podhledů a svítidel. Montuje se zasunutím to patice a pootočením. Na příklady led žárovky GU10 se podívejte do této kategorie našeho obchodu.
G9
Moderní patice o dvou pinech s roztečí 9mm, používaná pro napětí 230V. Montuje se prostým nasunutím do patice. Na led žárovky G9 se podívejte do příslušné kategorie našeho e-shopu.
MR16
Patice pro dva trny s roztečí 5,33mm, typicky používaná pro bodovky určené pro napětí 12V. Bývá označována též GU5.3. Montuje se zasunutím do patice. Led žárovky MR16 najdete v našem internetovém obchodě.
G4
Patice pro dva trny s roztečí 4mm, používaná pro napětí 12V. Montuje se prostým zasunutím do patice. Některé led žárovky G4 najdete v našem obchodě.
R7s
Druh patice, která se používá v některých typech svítidel, a zejména v reflektorech. Pokud máte starý halogenový reflektor, můžete zdroj světla v něm nahradit led žárovkou R7s, která je jednak výrazně úspornější, jednak výrazně odolnější proti otřesům, než halogenový zdroj.
STUPEŇ KRYTÍ IP
Při výběru jak led žárovek, tak především svítidel, je potřeba zkoumat stupeň krytí. Když například potřebujete svítidlo do koupelny, musí mít příslušné krytí, jinak riskujete úraz, a pod.
Třída krytí, označovaná jako IP, sestává ze dvou čísel. První číslo určuje stupeň krytí proti nebezpečnému dotyku a vniknutí cizích předmětů, druhé číslo určuje stupeň krytí proti vniknutí vody.
Stupně krytí proti dotyku a vniknutí předmětů = první číslo IP:
IP 0x = bez ochrany proti dotyku a vniknutí předmětů
IP 1x = chráněno proti dotyku dlaní a vniknutí velkých předmětů
IP 2x = chráněno proti dotyku prstem a vniknutí malých předmětů
IP 3x = chráněno proti dotyku nástrojem větším než 2,5mm a vniknutí drobných předmětů
IP 4x = chráněno proti dotyku nástrojem, drátem větším než 1mm a vniknutí velmi drobných předmětů
IP 5x = chráněno proti dotyku jakoukoliv pomůckou a částečně proti vniknutí prachu
IP 6x = chráněno proti dotyku jakoukoliv pomůckou a zcela proti vniknutí prachu
Stupně krytí proti vniknutí vody = druhé číslo IP
IP x0 = bez ochrany proti vodě
IP x1 = chráněno proti kapající vodě 1+0,5mm za minutu.
IP x2 = chráněno proti kapající vodě 3+0,5mm za minutu.
IP x3 = chráněno proti vodní tříšti
IP x4 = chráněno proti stříkající vodě
IP x5 = chráněno proti tryskající vodě
IP x6 = chráněno proti vlnobití
IP x7 = chráněno proti ponoření do vody (ponoření do hloubky 1m na dobu 30 minut)
IP x8 = chráněno proti potopení do vody (nepřetržité potopení za podmínek stanovených výrobcem)
IP x9 = chráněno proti tlakové vodě (WAP)
Za použití výše uvedených tabulek snadno zjistíte, že např. IP44 je stupeň krytí chránící proti dotyku nástrojem či drátem větším než 1mm, dále má ochranu proti vniknutí velmi drobných předmětů a proti stříkající vodě.