Při výběru LED žárovky je nutné porovnávat údaj o světelném toku (počet lumenů) namísto výkonu ve wattech. Čím více lumenů, tím více světla LED žárovka dává. Občas narazíte na prodejce, kteří prodávají LED žárovky se zastaralou technologií, které mají větší spotřebu (více wattů), ale přitom méně svítí (méně lumenů) než nové technologie. Zákazník má pak falešný pocit, že kupuje silnější žárovku. Ve skutečnosti ale kupuje něco, co méně svítí a spotřebuje více energie.
Někteří prodejci uvádějí svítivost LED žárovek v porovnání s obyčejnou žárovkou. Tento údaj je velmi důležitý, ale v mnoha případech je, mírně řečeno, zkreslený. Je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku - lumen (lm). Obyčejná žárovka o 25W má 220-230 lumenů, 40W má 410-430 lumenů, 60W má 700-750 lumenů. Pokud Vám bude někdo tvrdit, že jeho LED žárovka svítí jako 40W obyčejná žárovka, a přitom má 300 lumenů, tak nemluví pravdu. Ekvivalentní hodnoty výkonu led žárovek oproti klasickým žárovkám si snadno zkontrolujete podle této tabulky:
Klasické žárovky s kovovými vlákny Led žárovky
15W 90 lm
25 W 200 lm
40 W 400 lm
60 W 700 lm
75 W 900 lm
100 W 1300 lm
Dejte si pozor na zastaralé technologie. U nás se pořád ještě prodávají staré led žárovky vyráběné z diod s kloboučkovým vrchem. Stáváme se tak smetištěm, kde se prodává velmi zastaralá technologie, která má spíše hodnotu odpadu. Na internetu (o klasických obchodech radši ani nemluvě) najdete spoustu led bodovek právě s kloboučkovými diodami, které se na první pohled tváří výhodně a úsporně. Typické parametry takové led žárovky jsou nízká spotřeba, např. okolo 1,5W a nízká cena. Ovšem, už Vám nikdo neprozradí sladké tajemství - to, co si za tuto cenu koupíte, Vám bude svítit asi jako kapesní baterka. Takže, jako ekvivalent voskové svíčky je taková žárovka drahá, protože je zbytečná.
I z tohoto důvodu je dobré, že podle právních předpisů má být na obalu každé led žárovky uvedeno, jak moc svítí v přepočtu na klasickou žárovku. Tedy, pokud je na obalu uvedena spotřeba řekněme 4W, a led žárovka svítí jako ekvivalent 30W běžné žárovky, je to jasný údaj ze kterého si můžete odvodit, zda jde o žárovku, která splňuje Vaše požadavky. Problém je v tom, že množství prodejců, a to i na internetu tento údaj neuvádí. Buď se jedná o ignoranty, kteří nevědí, co vlastně prodávají, anebo, v horším případě, tento údaj zamlčují záměrně, protože prodávají málo svítivé led žárovky. Před koupí led žárovky proto buďte opatrní - pokud prodejce automaticky neuvádí ekvivalent běžné žárovky, zavání to minimálně neseriozním přístupem. Rozhodně tento údaj, stejně jako počet lumenů (světelný tok), požadujte. Pak si ho sami zkontrolujte podle návodu ve druhém odstavci tohoto článku, a vyhodnoťte si serioznost podaných informací.
Chcete-li se dozvědět více o tom, jak správně vybrat led žárovku, podívejte se na naše další články. Také jsme pro Vás připravili přehledný slovníček pojmů, který vysvětluje další důležité pojmy týkající se led žárovek a svítidel.
Problémy s led žárovkami
V souvislosti s led žárovkami je dobré předem upozornit na některé problémy, které mohou vzniknout při jejich používání. Vynecháme "problémy" jako úlek nad malým účtem za elektřinu, a budeme se věnovat těm opravdovým problémům:
ŽHNUTÍ A PROBLIKÁVÁNÍ
Led žárovka je poměrně citlivá nová technologie, které stačí málo, aby svítila. Proto se stává, že pokud například vyměníte led žárovky na chodbě, kde je v okruhu více vypínačů, které zároveň ovládají více svítidel, ledky mohou žhnout nebo problikávat. Problém se dá lehce odstranit - stačí namísto jedné led žárovky v okruhu dát úspornou nebo běžnou žárovku. Ta zajistí potřebný odpor, aby ostatní ledky nežhnuly ani neproblikávaly. Případně lze do okruhu připojit odpor, ale to už by musel dělat odborník. Tento problém nastává typicky u panelových nebo jiných bytových domů, které z důvodu úspor přejdou ve společných prostorech na led žárovky. Jde pouze o estetický problém - žhnutí ani problikávání led žárovky nepoškozuje, ani nedochází k odběru proudu - v systému probíhá minimální zbytkový proud, který s běžnou žárovkou nehne, ale ledku mírně rozsvítí. Nemusí se jednat jen o chodbu, v některých případech se toto stává i třeba v obývacím pokoji, kde jeden lustr ovládá více vypínačů. Obdobný problém může nastat v případě, kdy je světelný zdroj napojen na čidlo pohybu - typicky opět na chodbách bytových domů - ledky mohou problikávat. To samé v případě, že máte vypínač s doutnavkou. Řešení ve všech těchto případech je jednoduché - stačí přidat jednu neledkovou žárovku, která se postará o odpor, a žhnutí či problikávání přestane. Pokud Vám žhnutí nevadí, nemusíte ani to - ničemu nevadí, nic nestojí a přitom v noci poskytne na chodbě určitý světelný bod pro snazší orientaci.
STMÍVATELNOST
Zatímco u běžných žárovek není se stmívatelností problém běžné ledky nebudou se stmívačem fungovat. Stmívatelnost je způsobena regulací proudu - čím méně proudu běžná žárovka dostává, tím méně svítí, a naopak. Led žárovka se chová jinak, stačí jí relativně málo, aby svítila naplno. Běžné led žárovky tedy nejsou stmívatelné, stmívač na ně nebude fungovat. Je třeba si koupit speciální stmívatelnou led žárovku, která bude na stmívače fungovat. Stmívatelná ledka má složitejší konstrukci, která umožňuje stmívání. Proto jsou stmívatelné led žárovky výrazně dražší, než obyčejné. Avšak ani u stmívatlných led žárovek nelze zaručit, že budou fungovat se všemi stmívači. Zejména u starších typů stmívačů bývá se stmíváním led žárovek problém.
Jiná situace je u led pásků: všechny naše led pásky jsou stmívatelné.
TEPLÁ BARVA SVĚTLA
Zatímco studená barva světla u našich led žárovek plně odpovídá barvě světla běžných zářivek, teplá barva světla není tak žlutá, jako barva světla běžné žárovky. Jde o to, že příliš žlutá barva světla není dobrá pro oči, proto je u led žárovek trend žlutou nepřehánět a světelné zabarvení posunout blíže k denní barvě světla. Teplá barva světla našich led žárovek je přesto stále žlutá, jen o něco méně, než je to u běžné žárovky. Protože si jednou jeden zákazník štěžoval, že naše ledky nejsou tolik žluté, jako ta jedna, co si koupil od firmy Philips, raději zde toto uvádíme. Všichni ostatní chápou, že je lepší používat světlo, které je pro oči lepší, ale těm, kdo musí mít tu "krásně žlutou od Philipsu", jak se tenkrát ten pán vyjádřil, nezbývá, než si je od Philipsu, za jejich cenu, koupit. Dále je třeba upozornit na to, že vliv na barvu světla má také kryt žárovky. Pokud si koupíte žárovku s mléčným krytem, je jasné, že její barva světla bude méně žlutá než u žárovky s čirým krytem - mléčné zabarvení krytu změní barvu světla vyzařovaného led diodami ukrytými pod ním.
Pro více informací o LED technologii doporučujeme navštívit Wikipedii.